2015 yılından bu yana Makedonya’dan 800 bin mülteci geçiş yaptı

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski yaptığı açıklamada, 2015 yılının ocak ayından 2016 yılının haziran ayına kadar ülkeden geçiş yapan mülteci sayısının 800 bin civarında olduğu ve bu sayının da ülke nüfusunun 3’te 1’ine denk geldiğini açıkladı.

Spasovski ‘’Mülteci sorunu ile mücadele son dönemlerdeki en önemli konu başlıkları arasında. Makedonya mülteciler için sadece bir geçiş yolu burada kalma gibi bir düşünceleri yok, hedefleri ülkeyı en kısa zamanda geçip gitmek, mültecilerin burada daha uzun süre ile kalması bazi güvenlik sorunlarını doğurabilirdi. Bu şartlar altında mültecilerin ülkeye hem giriş hem de çıkışları kontrol altında tutulmalı, hem de mültecilere insani yardım sağlanmalıydı.’’ ifadelerinde bulundu.,

İçişleri Bakanı Spasovski, ayrıca Makedonya’nın mülteci sorunu ile mücadelesinde gerek finansal olarak yardımda bulunan Avrupa Birliği ülkelerini gerekse Makedonya’ya bu sorun için güvenlik personeli yollayan devletlere de teşekkür etti.

Ayrıca Spasovski ‘’21 aralık 2015 tarihinden Makedonya’nın güney sınırının korunmasında Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan, Slovakya gibi devletlerin güvenlik güçleri de görev almaktadır. Bu birliklerin konaklama giderleri 2016 yılının Mart ayından Avrupa Birliği tarafından karşılanmaktadır. Şu anda güney sınırımızda toplam 166 yabancı ülke polisi görev başındadır. Sınırdaki durum geçen yıla göre son derece daha sakindir. Fakat kriz hala devam ediyor, ortalama olarak her gün 100 kişi sınırdan yasa dışı yollar ile geçiş yaparken yakalanmakdatır’’ dedi.